İnternette veya sosyal hayatta bir çok firmanın ve kişilerin logoları ve amblemleri ile karşılaşıyoruz. Bu logo ve amblemlerin bazısı dikkatimizi çok çeker, bazılarını ise hiç fark etmeyiz. Bir logo tasarlamak sadece göze hoş gelen bir şeyler çizmekten ibaret değildir. Yaptığımız veya içerisinde yer aldığımız olay, belki de bir markanın doğuşuna ön ayak olmak, gelişimine katkıda bulunmaktır. Bu önemli bir noktadır, bu yüzden logo ve amblem tasarımına başlarken ilk adımımız detayları araştırmaktır.
Bu ilk aşamada sizler ile diyalog içerisinde olmamız ve fikirlerinizi dinlememiz önemlidir. Çünkü yaptığımız araştırmalar neticesinde bizlerin markanıza olan bakış açımız, sizin kendi markanıza olan bakış açısından biraz farklı olabilir.

Logo ve amblem için çizimlere başlamadan önce müşterimizin markasını iyice özümsememiz ve sorgulamamız lazım :

Bu kişiler kimlerdir, ne işler yaparlar, nelerden hoşlanır nelerden hoşlanmazlar, hangi renkleri severler yada sevmezler, sevdikleri hoşlandıkları çizgisel karakterler veya figürler nelerdir, hedefleri nelerdir, önem verdikleri konular nelerdir ve markayı temsil edecek logoyu veya amblemi tasarlamadan önce hangi tarz tasarımlardan kaçınacağımızı sizlerle yaptığımız görüşmeler neticesinde belirleyerek tasarım aşamasına geçmekteyiz.

 
 

Logo ve amblem tasarım, günümüzdeki şirketler için olmazsa olmaz unsurlardan biri haline gelirken aynı zamanda artık bireysel olarak da kişisel bir logo veya amblem sahibi olmak herkesin aklında olan unsurlardan birisi olarak da nitelendirilebilir. Türkiye genelinde bu anlamda hizmet sunan birçok farklı kişi ya da kurum söz konusu ancak her ne olursa olsun logo yapabilmek bir beceri ve hayal gücü işidir.

Hayalleriniz, hayalimiz olsun…

 

ÖZGÜN MATBAACILIK & REKLAM HİZMETLERİ | Mustafa YORULMAZ

Fatih Mahallesi 27 Mayıs Caddesi Yağcıoğlu İş Merkezi No.:4/4 Küçükçekmece / İSTANBUL 

Copright © 2014 Tüm Hakları Saklıdır